20131103

Mum ve Ay Işığında Romantizm Neden Artar?

Sabah kalktığımda aklıma takılan soru idi:
...

Uzun süre düşündüm; romantizm, duygu ve coşkuların etkili olduğu davranış ise, ışık davranışı nasıl olur da etkiler?

...
...

... Tabii ki beyin etkisi!

Algı ve anlayış için beynin simetriye ihtiyacı var; bu ihtiyaç seviyesi ve simetri detayı beynin sağlığı ve gelişmişliği ile ilgili olmalı diye düşündüm...

Gün ışığı ile görünen “gerçek”!..  Gün ışığındaki gerçeğin simetrisi beyinnin beklediği - oluşturduğu simetriden oldukça farklı. Bu durumda beynin "arama"ya değil, yoğunlukla var olanı "algılama"ya çalışıyor; yani dış etki ile kabul ettirilen bir süreç...

Halbu ki, doğal olarak öz emekle üretilen beğeniliyor; kuzguna yavrusu şahin görünmez mi?

....

Mum ve ay gibi ışık kaynakları tüm resmin tüm detayları ile görünmesini sağlayamıyor; bu durumda görev beyine düşer ve eksiklikleri öz kabiliyeti, kapasitesi ve simetri arzusuna bağlı olarak tamamlar... Beynin sağladığı katkı ile “beğenme” seviyesi de yükselir.

O mum ışıklı / ay ışıklı geçelerden akılda kalan imgeler beyinin aktif etkisi ile tamamlanmıştır...

Okuduğumuz kitabın bizde bıraktığı izlenim ile aldığımız hazzın -ne kadar başarılı hazırlanır ise hazırlansın - o kitabın filmi seyredildiğinde sürdürülebildiğini iddia edebilir miyiz?

....

Nihai amacı dikkate alarak belirlemek gerek ortamı... Beynin kabiliyeti ve kapasitesinin etkili olacağı - hayal etmeye olanak tanıyan- bir ortam mı; herşeyi ile berrak ve her detay ortada bir ortam mı?

Uygun “ışık” da faaliyetin nihai amacına göre belirlenmeli..

Ama hepsinden önemlisi de beyini sağlıklı tutabilmek; vücudun diğer her bir parçası gibi...


Beyni sağlıklı tutmak için; bulgularımı derlediklerim:
  • Beyin vücudun iyi enerji tüketicilerinden; yenilenlerle ilgilidir.  Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur! Vücut kütlesinin yaklaşık %2'sini oluşturan beyin alınan oksijen ve gıdanın %20'sini tüketir. Sağlıklı beslenmek ve kötü gıdalardan uzak durmak gerekli.
  • Beyin de vücudun bir parçası; vücudu kuvvetlendiren ve zinde tutan aktiviteler beyinde nöron yenileme süreçlerini de hızlandırır.
  • Beyin duygularla da doğrudan ilişkili... Geleceğe yönelik olumlu duygular, yapıcı bir bakış açısı ve yaklaşımın olumlu etkisi var.. İç veya dış kaynaklı anksiyete ve stres nöronlara zarar veriyor; yenileşlemerini olumsuz etkilyor.
  • Beyin öğrenerek verimli hale gelir; öğrenin. İşleyince ışıldayan demir misali.. Çevredeki olaylar ve gelişen konularda sahip olunan bilgiyi ilerletmek ve merakı gidermek beyindeki bağların daha da artması ve yoğunlaşmasını sağlar.

  • Henüz bilinen o ki, gezegende karar alabilen tek organizma insan. Yüksek hedeflerle ve sürekli öğrenerek yaşanmalı Beyin, yaşından bağımsız olarak gelişir, onu kullanarak elde edilen avantajı sahibine hissettiriyor.
  • Beyin, kendine yeni öğrenme fırsatları verecek ortamlardan, zihninizi zorlayacak eksersizlerden hoşlanıyor. Beynin yeni bir bölgesinde nöron aktivitesi oluşturuduğunuz zaman bu bölgeyi kullanıma açıyor ve kullandıkça canlı tutuyor. 
  • Her fırsatta gülmeli; özellikle zihni değişik şekillerde çalışmaya zorlayan, kurnazlıklarla dolu ve bilişsel karmaşık espri anlayışına da yönelerek...
  • Sosyalleşmeli ve zihinnizi tetikleyen arkadaşlıklar geliştirilmeli ve o ilişkiler de titizlikle korunmalı. 
  • Öz (sonuçlarına da katlanarak kendi kendine) karar alarak beynin sorumluluk alarak gelişmesine izin verilmeli, hatalardan da öğrenmeye katkı sağlanalı.
  • Bilinen ve alışılmış dışında adaptasyon ihtiyacı çıkaracak faaliyetlere yönelinmeli. Çevreye dikkat edilmeli, yeni kararlar alınarak rutin dışına çıkılıp kararda beyninin etkisi artıracak şartlar sağlanmalı; örneğin gezerek yeni coğrafyalar, kültürler ve ortamlar keşfedilmeli ve onlara alışmaya çalışılmalı.


Romantizmin sürdürülebilirliğini sağlayacak beyin sağlığının sürekliliğini umut ederek...

Can EREL
3 Kasım 2013

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder